Rzeczowniki własne i pospolite ćwiczenia

Pobierz

Obok sklepu zobaczyły małego i głodnego kotka.. wg Aroszczak.. Szkoła podstawowa.. Rzeczowniki własne i pospoliteUzupełnij tabelę podanymi wyrazami w rodzaju męskim, żeńskim i nijakim.Rzeczowniki Pospolite: Można je podzielić na rzeczowniki policzalne i niepoliczalne.. Edytuj elementy.. Temat to stała dla każdego rzeczownika część wyrazu, która w odmianie się nie zmienia, np. w odmianie rzeczownika Agnieszka tematem jest Agniesz:RZECZOWNIKI KONKRETNE: serce, dłoń, twarz, tęcza, książka, usta, waga, RZECZOWNIKI ABSTRAKCYJNE: sprawiedliwość, miłość, przyjaźć, szacunek, marzenie, sen.Rzeczowniki te piszemy wielką literą.. Rzeczowniki te piszemy małą literą.Tabela odmiany rzeczownika z wyróżnieniem oboczności, wyjaśnia pojęcia oboczności.. Więcej.. Dyktanda.com.pl - Ćwicz i bawi się razem z nami!. Rzeczowiniki żywotne i nieżywotne, Konkretna,Obstrakcyjne Zadanie … ContinuedRzeczownik pospolity - to rzeczownik będący nazwą przedmiotu lub istoty, np. dom, pies Rzeczowniki własne - to część mowy określajaca nazwy przedmiotów,ludzi albo pojęcia abstrakcyjne:) własne Tatry Karpaty Warszawa Gdańsk Polska Norwegia Sudety Japonia Gdynia Kraków Pospolite dom pies kwiat lód kot przebiśnieg świnia historia .Klasa 1 Klasa 2 Klasa 3.. Polub.. rzeczowniki pospolite to te, które nie posiadają swojej stałej nazwy i są nazywane pospolicie..

Rzeczowniki własne i pospolite Sortowanie według grup.

Wymagane logowanie .. Więcej formatów pojawi się w czasie gry w ćwiczenie.. 1 Określ rodzaj poniższych rzeczowników pan pani dziecko torba zeszyt lód widokówka widok zakręt zakrętka witraż aranżacja samochód auto kwiat wiadro ołówek termos temperówka zasuwka obciążenie zastrzyk powitanie przychodzenie Ćw.. Odpowiedzi na pytania zapisz w zeszycie.. Rzeczowniki przymiotniki i czasowniki Sortowanie według grup.. 4,5p 3.Podane rzeczowniki wpisz w odpowiednie miejsca tabeli: pies, Gdynia, Adam, muzeum, kasztany, Francja rzeczowniki własne:Temat: Jak rozróżnić rzeczowniki własne i pospolite?. Rzeczowniki O rety!. Rzeczowniki i czasowniki Sortowanie według grup.. Rzeczowniki pospolite odnoszą się do wielu rzeczy - są to nazwy ogólne.. wg Aska735.Pierwszy podział to rzeczowniki własne i pospolite, o których uczą się dzieci już w pierwszych latach nauki (własne piszemy zawsze wielką literą, pospolite - o ile nie rozpoczynają zdania - małą): własne są imionami własnymi, nazwiskami osób, nazwami geograficznymi, nazwami państw, urzędów itp., np.Wskazówki korzystania z ćwiczeń interaktywnych przy pomocy czytników ekranowych; Przejdź do nawigacji .. Rzeczowniki własne i pospolite .. 2 Od podanych niżej rzeczowników utwórz rzeczowniki w liczbie mnogiej l. pojedyncza l. mnoga mężczyzna ratownik .Klasa 2 Polski..

rzeczowniki Przebij balon.

Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne Sortowanie według grup.. 2.Przepisz notatkę do zeszytu: Rzeczowniki własne to nazwy konkretnych osób, miejsc.. Analogicznie postępuje z rzeczownikami własnymi.. Jeśli jednak chcemy z grupy rzeczowników pospolitych wyróżnić niektóre wyrazy, uczynić je szczególnymi i indywidualnymi, stworzymy .rzeczowniki własne, to te, które posiadają własną przydzieloną im nazwę, np.:"morze Bałtyckie".. Rzeczowniki Policzalne: 1.. Mała Kasia szła do szkoły ze swoją koleżanką Adą.. Rzeczownik odmieniany przez przypadki ma dwie części: temat i końcówkę.. Jest ich w języku mnóstwo - to stół, pies, kobieta, książka, gazeta, chomik, samochód, hotel.. kończy się na: spółgłoskę - cały wyraz jest tematem - kwiat -Ø, ; samogłoskę - odrzucamy samogłoskę jako końcówkę, a pozostała część wyrazu jest tematem, np.światł -o.; Jeżeli będziesz mieć problem z samogłoską i, to znaczy jeżeli nie będziesz wiedzieć, czy zaliczyć ją do tematu, czy do końcówki, zapamiętaj, że:28 października Rzeczownik i jego znaczenia (zielony podręcznik s. 56-57) Rzeczownik to część mowy, która nazywa: osoby, np. syn zwierzęta, np. pies, rzeczy, np. płot, rośliny, np. dąb a także: zjawiska, np. burza, uczucia, np. miłość..

rzeczowniki rzeczowniki własne rzeczowniki pospolite.

Przywrócić automatycznie zapisane ćwiczenie: .Nauczyciel wprowadza podział rzeczowników na własne i pospolite, zapisuje go na tablicy.. RZECZOWNIKI.Odmień przez przypadki następujące rzeczowniki: Czekolada M D C B N Msc W Ćw.. Osadź.. Udostępnij Udostępnij wg Nataliakossyk.. Przykłady:Podział rzeczowników na własne i pospolite jest banalnie prosty.. 1.Wykonaj ćwiczenie Na rozgrzewkę - str. 76 podręcznik.. Udostępnij Pakiet składa się ze scenariusza 45-minutowych zajęć i filmu.. 6 Wśród podanych niżej wyrazów znajdują się także rzeczowniki, podkreśl je.. Żółty, czer ń, bluza, pechowy, Sopot, długopis, zarabianie, maska, brzydko, Darek, nieładny, mech.Rzeczowniki własne: Tatry, Morze Bałtyckie, Rysy, Alicja, Bogdan, Gdańsk, Polak, Rzeczowniki pospolite: kot, chomik, jabłko, nóż, kraj, mapa, radio.Rzeczowniki własne i pospolite.. Temat 37.. Rzeczowniki Prawda czy fałsz.. Padał deszcz, więc dziewczynki miały duży parasol.. Rzeczowniki własne Rzeczowniki pospolite 5.Odmień przez przypadki rzeczownik "powóz".. Wypisz oboczności oraz .Rozejrzyj się wokół i zapisz tutaj lub w zeszycie jak najwięcej nazw: osób, przedmiotów, zwierząt, roślin, zjawisk przyrody itp., które dostrzegasz.Rzeczowniki własne odnoszą się do jednego wybranego obiektu (potencjalnie do wielu obiektów o tej samej specyfice, ale różniących się od siebie, np.: imię Azor może posiadać wiele psów, ale nie wszystkie psy), a rzeczowniki pospolite odnoszą się do całej klasy przedmiotów.1 Rzeczownik ćwiczenia Ćw..

2.2.W podanym tekście podkreśl wszystkie rzeczowniki.

Typ materiału: Scenariusz zajęć.. Piszemy je wielką literą.. Klasa 2 Polski Części mowy.Jeśli rzeczownik w mianowniku l.poj.. świąt i tytuły.. Klasa 4 Polski.. wg Malgorzatawojci.. wg Aleksandraloszc.. - rzeczowniki pospolite - oznaczają osoby, zwierzęta, rzeczy i miejsca w sposób ogólny, jako jedne z wielu osób, rzeczy, zwierząt, miejsc tego samego rodzaju, Przykład: dziewczynka, pies, państwo, rzeka.. Ustal, które z nich to rzeczowniki własne, a które pospolite.. Tabela pozwoli ci zapoznać się odmianą rzeczowników "ręce" i "Amerykanin" przez liczby i przypadki.. Typ materiału: Scenariusz zajęć.. Żółty, czerń, bluza, pechowy, Sopot, długopis, zarabianie, maska, brzydko, Darek, nieładny, mech.Blog.. RZECZOWNIK - TEMAT I KOŃCÓWKA.. Język polski.. Rzeczowniki nazywające osoby odpowiadają na pytanie kto?, a pozostałe odpowiadają na pytanie co?. Następnie prosi uczniów o podawanie przykładów rzeczowników pospolitych (osoby, zwierzęta, rzeczy, miejsca) i podane prawidłowo rzeczowniki zapisuje na tablicy..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt